Przełomowy dzień dla społeczności LGBT+ w Chile


7 grudnia chilijski rząd przegłosował ustawę dotyczącą równości małżeńskiej. Był to zdecydowanie przełomowy dzień dla całej społeczności LGBT+. Nowa ustawa nie tylko zalegalizowała małżeństwa tej samej płci, ale również dała możliwość adopcji dzieci przez pary LGBT+. Chile to 31 kraj, który wprowadził takie przepisy. Ponadto, dzięki nowym regulacjom w krajowym kodeksie cywilnym pojawią się słowa takie jak „małżonek” i „rodzic”. Ku zaskoczeniu obie izby parlamentu z bardzo dużą przewagą przegłosowały nową ustawę. 

Jeżeli chodzi o kraje Ameryki Łacińskiej to Chile jest ósmym krajem, który wprowadził taką ustawę. Te same przepisy obowiązują już również w Argentynie, Brazylii, Ekwadorze, Kolumbii, Kostaryce, Meksyku i Urugwaju. Społeczność LGBT+ już od dawna walczyła o zmianę przepisów, natomiast w 2017 roku ustawa została wstrzymana przez Kongres. Po czterech latach od wstrzymania była już prezydentka Michelle Bachelet wniosła ustawę ponownie. 

Chile jest błędnie postrzegane jako katolicki i konserwatywny kraj, ponieważ w rzeczywistości odsetek osób deklarujących się jako katolicy wynosi 50.6%. Osób, które nie identyfikują się z żadnym kościołem jest aż 35%. Kiedy centroprawicowy prezydent Sebastian Piñera ogłosił, że zgodnie z prawem podpisze ustawę przegłosowaną 7 grudnia członkowie jego konserwatywnej koalicji mocno się wzburzyli. Prezydent podkreśla jednak, że Chile powinno pogłębiać wartość wolności, w tym wolności do kochania i tworzenia rodziny z ukochaną osobą. Według przeprowadzonych niedawno badań większość mieszkańców Chile popiera nowe przepisy. Aż 82% społeczności uznaje małżeństwa osób tej samej płci. 

https://www.koreatimes.co.kr

Comentarios

Entradas populares