Pandemia głodu w Ameryce Łacińskiej

Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej muszą zmagać się nie tylko z pandemią koronawirusa ale również z problemem głodu i niedożywienia, który najmocniej dotknął najuboższych mieszkańców tego kontynentu. Statystyki pokazują dramatyczną skalę problemu. Dwie piąte mieszkańców krajów Ameryki Łacińskiej nie ma zapewnionego dostatecznego wyżywienia, a jeden na dziesięciu mieszkańców cierpi głód. Dane te ukazały się w najnowszym raporcie ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. 

Z analiz wynika, że już od sześciu lat liczba osób cierpiących głód w Ameryce Łacińskiej dramatycznie wzrasta. W 2020 roku zwiększyła się ona o kolejne 30 procent. Na ten moment z problemem głodu lub ostrego niedożywienia zmaga się 59,7 miliona osób. Przed nadejściem pandemii koronawirusa w 2019 roku z niedożywieniem lub głodem zmagało się 7,1 procent całej populacji, natomiast w ubiegłym roku problem zaczął obejmować już 9,1 procent mieszkańców. Należy również wspomnieć, że wskutek pandemii produkt krajowy brutto w Ameryce Łacińskiej zmalał w 2020 o 6,8 procent. Jest to największy spadek od 120 lat.  

Najcięższa sytuacja panuje w Gwatemali, Hondurasie i Salwadorze. W tych krajach około 50 procent mieszkańców cierpi głód lub ciężkie niedożywienie. Najmniejszy odsetek mieszkańców boryka się z problem głodu w Brazylii, Urugwaju i na Kubie. Zadziwiający przypadek stanowi Argentyna, która uważana jest za jedną z największych gospodarek na kontynencie Ameryki Południowej. W 2021 roku inflacja w tym kraju była najwyższa od 30 lat i osiągnęła 52 procent w porównaniu do roku 2020. 

https://www.cowzdrowiu.pl



Comentarios

Entradas populares